سوختگی الکتریکی - قسمت ششم

نحوه‏ی ورود و خروج جريان الكتريكي در بدن

انرژي الكتريكي هميشه تمايل به جريان یافتن به سمت زمين دارد. زماني كه انرژي وارد بدن مي‏شود، از كم‏مقاومت‏ترين راه‏ها به سمت خروج از بدن جريان مي‏يابد. بنابراين در سوختگي‏هاي الكتريكي هميشه دو منطقه‏ي سوخته در سطح بدن مشاهده مي‏شود، ناحيه‏ي ورودي و ناحيه‏ي خروجي جريان برق.

 

سوختگی الکتریکی

سوختگی الکتریکی

سوختگی الکتریکی

مسیر ورود و خروج جریان برق.

 

كليه‏ي بافت‏هايي كه در مسير بين ورود و خروج جريان الكتريكي قرار گرفته‏اند، در اثر حرارت بسيار زياد ناشي از مقاومت بدن در برابر الكتريسيته، آسيب مي‏بينند. هميشه بايد به محل ورود و خروج جريان توجه نمود.

محل ورود جريان؛ معمولاً شامل يك منطقه‏ي كوچك و محدود بوده و در ظاهر زياد وخيم به نظر نمي‏رسد، در حالي كه بافت‏هاي زيرين آن در سطح عضله و استخوان كاملاً تخريب شده است.

محل خروج جريان؛ معمولاً شامل يك منطقه‏ي وسيع آسيب‏ديده، همراه با نكروز استخوان در عضله است.

 

سوختگی الکتریکی

A. محل ورود جریان الکتریکی.

B. محل خروج جریان الکتریکی.

 

سوختگی الکتریکی

میزان صدمه‏ی بافتی، از نقطه‏ی ورود تا خروج موج الکتریکی.

 

+ نوشته شده توسط استاد در سه شنبه بیستم مرداد ۱۳۸۸ و ساعت 14:10 |

سوختگی الکتریکی - قسمت پنجم

صدمه‏ی الکتریکی

صدمه‏ی الكتريكي نوع خاصي از تروما بوده كه بر اساس ولتاژ برق، به دو دسته‏ی صدمات خفيف و شديد تقسيم مي‏شود. خط تقسيم اين دو دسته، هزار ولت است. صدمات ولتاژ کم از سوختگي حرارتي تقليد مي‏كنند و محدوده‏ي صدمه‏ي آنها از سطح پوست به سمت داخل بافت است، ولی سندرم ناشي از صدمات ولتاژ بالا شامل درجات مختلفي از سوختگي پوست همراه با تخريب مخفي بافتهاي عمقي است. اين صدمات منجر به نكروز پيشرونده‏ی بافتي و عواقبي نظير تروماي له كننده‏ي وسيع يا Crush Injury مي‏شود.

 

سوختگی الکتریکی

 

از آنجا که استخوان داراي بالاترين مقاومت در برابر عبور جريان الكتريكي بوده، بيشترين انرژي گرمايي در آنجا ايجاد مي‏گردد، به همين دليل در سوختگي‏هاي الكتريكي، در بافت‏هاي عمقي نكروزهاي بزرگتري نسبت به سطح پوست ايجاد مي‏شود. به علاوه نكروز پيشرونده‏ی عضلاني نيز به صدمات استخواني اضافه مي‏گردد.

در زمان عبور جريان الكتريكي از بدن، ظاهراً عضله و عروق خوني آن دچار صدمه‏ای غير قابل برگشت مي‏شوند. اين صدمه شامل نكروز انعقادی سريع در عضلات و ترومبوز شريان‏هاي كوچك است كه منجر به انسداد شرياني و پيشرفت نكروز ايسكميك مي‏گردد.

 

سوختگی الکتریکی

A. ناحیه‏ی خروج موج الکتریکی از کف.

B. همان ناحیه چند روز بعد؛ به وسعت صدمه‏ای که در روز اول پنهان بوده توجه کنید.

 

هنگام عبور جريان برق از بدن انساني كه دچار برق‏گرفتگي شده است، ماهيچه‏هاي بدن عكس‏العمل‏هاي شديدي را به وجود مي‏آورند و مفصل‏ها حالت تعادل خود را از دست داده كه منجر به پرت شدن شخص از منطقه‏ی برق‏گرفتگي و احياناً صدمات ديگر مي‏شود و این نتيجه‏ی فرمان مغز جهت رهايي از مدار الكتريسيته مي‏باشد. ولي اثرات برق‏گرفتگي اگرچه زمان آن خيلي كوتاه هم باشد، بسيار زياد و ناگوار است. در برخی جاها بر اين باورند که هنگامي كه شخص را  برق گرفت و پرت كرد، شخص مزبور  فوت كرده است. در صورتي كه اين باور صحيح نيست. زيرا برق كسي را پرت نمي‏كند، بلكه عكس‏العملي است كه ماهيچه‏هاي بدن در مقابل رهايي از جريان برق نشان داده و شخص مزبور هنوز زنده است و احتياج به كمك ديگران دارد. مرگ واقعي موقعي است كه سلول‏هاي مغزي از كار افتاده باشند، ولي تا زماني كه اكسيژن به اندازه‏ی كافي به مغز مي‏رسد، انسان زنده است. قلب مي‏تواند چند دقيقه‏اي از كار باز بماند.

 

+ نوشته شده توسط استاد در یکشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۸ و ساعت 20:15 |

سوختگی الکتریکی - قسمت چهارم

میزان آسیب‏های وارده به بدن در برق‏گرفتگی با توجه به شدت جریان عبوری از بدن نسبت به زمان

طبق آزمايشات و تحقيقات انجام گرفته، مقدار جريان عبوري از بدن انسان تا رها كردن سيم برق و قطع جريان، مطابق شكل زير به چهار بخش تقسيم شده است:

 

سوختگی الکتریکی

 

۱. بدن انسان در اين قسمت عبور جريان برق را احساس نمي‏كند.

2. خطرات و جراحات برق‏گرفتگي در اين قسمت به وقوع نمی‏پیوندد، ولي با دردهاي زياد در ماهيچه‏ها و انگشتان پا و يا مفاصل توأم است.

3. خطرات و لرزش‏هاي قلبي در اين قسمت اتفاق نمي‏افتد، ولي برای زمان کوتاهي در حدود چند ثانيه، با دردهاي شديدي در روي بازوان، پاها و ماهيچه‏هاي شانه و اضافه شدن فشار خون و تنگي نفس و تغيير ضربان قلب تا احساس بي‏هوشي توأم خواهد بود.

در قسمت A لرزش‏هاي قلبي شروع می‏شود كه توأم با دردهاي شديد مي‏باشد.

در قسمت B لرزش‏هاي قلبي، همراه با تنگي نفس زياد و دردهاي بسيار شديد خواهد بود.

4. خطرات برق‏گرفتگی و لرزش‏هاي قلبي در اين قسمت قطعي است. سوزش‏هاي داخلي قلبي و جراحات قلبي بسيار زياد و از كار افتادن قلب نيز قطعي مي‏باشد كه گرفتگي ماهيچه‏ها و دردهاي بسيار شديد نيز به همراه دارد. در اين قسمت مرگ انسان حتمي مي‏باشد، زيرا كه سوختگي‏هاي داخلي بدن بسيار زياد مي‏باشند.

 

+ نوشته شده توسط استاد در جمعه شانزدهم مرداد ۱۳۸۸ و ساعت 13:15 |


Powered By
BLOGFA.COM